Johto, esimiehet

Yhtymäjohto / Strateginen kehittäminen ja tukipalvelut

  Puhelin Sähköposti 
Kuntayhtymän johtaja Pirjo Laitinen-Parkkonen 040 182 5797 pirjo.laitinen-parkkonen@keusote.fi
Palvelujohtaja Tiina Salminen
(Lasten, nuorten ja perheiden palvelut, aikuisten mielenterveys-,
päihde- ja sosiaalipalvelut)
050 497 2649 tiina.salminen@keusote.fi

Palvelujohtaja Erja Pentti (Ikäihmisten ja vammaisten palvelut)

050 497 2650

erja.pentti@keusote.fi

Vs. palvelujohtaja Susanna Pitkänen (Terveyspalvelut ja sairaanhoito)

050 497 2651

susanna.pitkanen@keusote.fi

Sote-koordinaattori Hanna Pellikka 050 497 2641 hanna.pellikka@keusote.fi
Talous-ja hallintojohtaja Päivi Tarsia 050 497 2637 paivi.tarsia@keusote.fi
Henkilöstöjohtaja Monica Hostio 050 497 2852 monica.hostio@keusote.fi
Hallintopäällikkö Sannamari Nousiainen  050 497 2536 sannamari.nousiainen@keusote.fi 
Turvallisuuspäällikkö Anssi Numminen 050 497 2552 anssi.numminen@keusote.fi
Tietohallintojohtaja Antti Ylä-Jarkko 050 497 2514 antti.yla-jarkko@keusote.fi
Integraatiojohtaja ulkoinen Kristiina Kariniemi-Örmälä 050 497 2558 kristiina.kariniemi-ormala@keusote.fi
Integraatiojohtajat sisäinen Pirjo Vainio 050 497 2644 pirjo.vainio@keusote.fi
Palveluohjauksen päällikkö Leena Säkäjärvi 050 497 2613 leena.sakajarvi@keusote.fi
Laatupäällikkö Minna-Maarit Immonen 050 497 2581 minna-maarit.immonen@keusote.fi
Kehittämispäällikkö Sirpa Salinto 050 497 2640 sirpa.salinto@keusote.fi
Hankintapäällikkö Päivi Klami 050 497 2540 paivi.klami@keusote.fi
Palvelussuhdepäällikkö Virpi Kolehmainen 050 497 2615 virpi.kolehmainen@keusote.fi
Työhyvinvointipäällikkö, työsuojelupäällikkö Ritva Hyvärinen 050 497 2642 ritva.hyvarinen@keusote.fi
Tietosuojavastaava Erja Heikkinen 050 497 2638 erja.heikkinen@keusote.fi
Vs. tilahallintapäällikkö Ritva Rautiainen 050 497 2661 ritva.rautiainen@keusote.fi 
Viestintäpäällikkö Anu-Kaarina Suonpää 050 497 2648 anu-kaarina.suonpaa@keusote.fi
     
Lakimiehet:    
Lakimies, VT Mia-Kontio Kaskikallio mia.kontio-kaskikallio@keusote.fi
Lakimies, VT Petja Harakka petja.harakka@keusote.fi​​​​​​​

Tietohallinto

   
Hankepäällikkö Sari Snicker 050 497 2515 sari.snicker@keusote.fi
Kehittämispäällikkö Hanna Downton 050 497 2498 hanna.downton@keusote.fi
Tietohallintopäällikkö - ICT-palvelut Jussi Ubaleht 050 497 2489 jussi.ubaleht@keusote.fi
Tietohallintopäällikkö - tiedolla johtaminen ja automaatio Tuomas Hujala 050 497 2523 tuomas.hujala@keusote.fi
Tietohallintopäällikkö - kehittäminen Tuula Ekman 050 497 2485 tuula.ekman@keusote.fi
Vastaava tietojärjestelmäasiantuntija (sosiaalihuolto) Ville Timmerbacka 050 497 2509 ville.timmerbacka@keusote.fi
Vastaava tietojärjestelmäasiantuntija (terveydenhuolto) Marika Vaara vs. Jenni Anttila 050 497 2503 jenni.anttila@keusote.fi

Ikäihmisten ja vammaisten palvelut

Kotona asumista tukevien palvelujen päällikkö Minna Koivumäki 050 497 2037 minna.koivumaki@keusote.fi
Johtava asiantuntija Katri Kakko 050 497 2049 katri.kakko@keusote.fi
Koordinoivat esimiehet:    
Minna Alanko, kotihoito läntinen (Nurmijärvi, Hyvinkää) 050 497 2061 minna.alanko@keusote.fi
Tiina Palmu, kotihoito itäinen (Järvenpää, Mäntsälä, Pornainen, Tuusula) 050 497 2045 tiina.palmu@keusote.fi
Ikääntyneiden sosiaalityö ja asiakasohjaus sekä
omais- ja perhehoito (tehtävä avoinna)
- -
Marjaana Siponen,  kotona asumisen tukipalvelut
(Päivätoiminta, palvelusetelit)
050 497 2057 marjaana.siponen@keusote.fi
     
Esimiehet    
Anu Lucas, ikääntyneiden sosiaalityö, omais- ja perhehoito (Vanhussosiaalityö, veteraaniasiat, muistikoordinaattorit) 050 497 1689 anu.lucas@keusote.fi
Liisa Sulopuisto, asiakasohjaus ja palvelutarpeen arviointi
(Ikääntyneet, SAS)
050 497 2038 liisa.sulopuisto@keusote.fi
Kati Vuori, kotihoito (Järvenpää) 050 497 1722 kati.vuori@keusote.fi
Pirkko Toivanen, kotihoito (Järvenpää) 050 497 1700 pirkko.toivanen@keusote.fi
Niina Lakua (Järvenpää) 050 497 1729 niina.lakua@keusote.fi
Kaija Sund, kotihoito (Nurmijärvi) 050 497 1665 kaija.sund@keusote.fi
Teija Murtoniemi, kotihoito (Nurmijärvi) 050 497 1661 teija.murtoniemi@keusote.fi
Sariann Signus, kotihoito (Tuusula) 050 497 1603 sariann.signus@keusote.fi
Taija Rosimo-Luhtanen, kotihoito (Tuusula) 050 497 2051 taija.rosimo-luhtanen@keusote.fi
Laura Kuurlunti, kotihoito (Mäntsälä, Pornainen) 050 497 1869 laura.kuurlunti@keusote.fi
Anette Salo, kotihoito (Mäntsälä) 050 497 1849 anette.salo@keusote.fi
Katja Korppinen, kotihoito (Hyvinkää) 050 497 1956 katja.korppinen@keusote.fi
Kirsi Lehtonen-Pulli, kotihoito (Hyvinkää) 050 497 1902 kirsi.lehtonen-pulli@keusote.fi
Tiina Tarvonen, kotihoito (Hyvinkää) 050 497 1596 tiina.tarvonen@keusote.fi
Päivätoiminnat ja varahenkilöstö, Taija Rosimo-Luhtanen 050 497 2051 taija.rosimo-luhtanen@keusote.fi
vs. Ympäri-vuorokautisten palvelujen pääll. Johanna Kiianmies 050 497 2004 johanna.kiianmies@keusote.fi
Johtava asiantuntija Marjo Liimatainen 050 497 2022 marjo.liimatainen@keusote.fi
Tuija Nuutinen (ostopalvelut) koordinoiva esimies 050 497 1998 tuija.nuutinen@keusote.fi
Koordinoivat esimiehet:    
Johanna Kiianmies,Läntinen alue (Hyvinkää, Nurmijärvi) 050 497 2012 johanna.kiianmies@keusote.fi
Tarja Kasurinen (Sahpk)/Kultakehrä 050 497 2013 tarja.kasurinen@keusote.fi
Taina Hindrell (Paavolan palvelukeskus, vs.) 050 497 2127 taina.hindrell@keusote.fi
Hanna Lukkari (Kauniston palvelukeskus) 050 497 2008 hanna.lukkari@keusote.fi
Taina Buljugin (Pitkäaikaishoidon palvelut ja kuntouttavan tilapäishoito) 050 497 2019 taina.buljugin@keusote.fi
Merja Koskinen (Nurmilintu) 050 497 2024 merja.koskinen@keusote.fi
Laura Turunen (Itäinen alue, Mäntsälä, Järvenpää, Tuusula) 050 497 2020 laura.turunen@keusote.fi
Tuula Julkunen (Kotokartano) 050 497 1979 tuula.julkunen@keusote.fi
Anna Heiskanen (Aurinkomäen palvelukoti & Pellavakoti) 050 497 1982 anna.heiskanen@keusote.fi
Katja Pulliainen (Vaahterakoti) 050 497 1986 katja.pulliainen@keusote.fi
Johanna Mannila (Lehmustokoti & Tammistokoti) 050 497 2023 johanna.mannila@keusote.fi
Niina Kostiainen (Pihlavistokoti) 050 497 1987 niina.kostiainen@keusote.fi
Milla Kauppinen ( Riihikoto: Lehmuskoti & Helmi) 050 497 1978 milla.kauppinen@keusote.fi
Niina Kantola-Leskinen (Riihikoto:Tammikoto & Saarnikoto) 050 497 1976 niina.kantola-leskinen@keusote.fi
Birgit Gleisner (Kotiutus- ja arviointiyksikkö/ Hyrylän tk) 050 497 2018 birgit.gleisner@keusote.fi
     
Vammaisten palvelujen pääll. Olli-Pekka Alapiessa 050 497 2430 olli-pekka.alapiessa@keusote.fi
Johtava asiantuntija Katja Vuori 050 497 2614 katja.vuori@keusote.fi
Koordinoiva esimies Mira Rantanen 050 497 2727 mira.rantanen@keusote.fi
Vammaisten palvelujen esimies Sari Juhila
(Nurmijärvi, Tuusula, Mäntsälä ja Pornainen)
050 497 2394 sari.juhila@keusote.fi
Vammaisten palvelujen esimies Antti Sarantaus
(Hyvinkää ja Järvenpää)
050 497 2423 antti.sarantaus@keusote.fi
Vammaisten työ- ja päivätoiminnan esimies (oma toiminta)
Satu Lintunen (Järvenpää, Mäntsälä ja Tuusula)
050 497 2415 satu.lintunen@keusote.fi
Vammaisten työ- ja päivätoiminnan esimies (oma toiminta)
Sanna Naskila (Hyvinkää ja Nurmijärvi)
050 497 2445 sanna.naskila@keusote.fi
Vammaisten asumispalvelujen esimies (oma toiminta)
Pirjo-Riitta Puustinen
050 497 2434 pirjo-riitta.puustinen@keusote.fi

Terveyspalvelut ja sairaanhoito

Johtava asiantuntija Taru Syrjänen 050 497 2481 taru.syrjanen@keusote.fi
Keskitettyjen palvelujen päällikkö Ari Laakkonen 050 497 0791 ari.laakkonen@keusote.fi
Johtava asiantuntija Minna Lohtander 050 497 0746 minna.lohtander@keusote.fi
Keskitettyjen palveluiden koordinoiva esimies Ilona Lahti 050 497 0820 ilona.lahti@keusote.fi
Aikuisten avokuntoutuspalvelut, Maarit Vihko-Mäkinen 050 497 0776 maarit.vihko-makinen@keusote.fi
Hoitotarvikejakelu ja kuntoutuskoordinaattorit, Anita Ikonen 050 497 0790 anita.ikonen@keusote.fi
Ikäihmisten kuntoutuspalvelut, osastokuntoutus ja apuvälinepalvelut, 
Mari Lamppu
050 497 0824 mari.lamppu@keusote.fi
Lasten ja nuorten kuntoutuspalvelut ja
kehitysvammaisten poliklinikka, Reija Aho
050 497 0805 reija.aho@keusote.fi
     
Avopalvelujen vs. päällikkö Päivi Mäkelä-Bengs 050 497 2478 paivi.makela-bengs@keusote.fi
Johtava asiantuntija Johanna Jahnukainen 050 497 2846 johanna.jahnukainen@keusote.fi
Avopalveluiden koordinoiva hoitotyön esimies Miia Seistilä-Kyle 050 497 2477  miia.seistila-kyle@keusote.fi
     
Vastaanottopalveluiden ylilääkäri Paula Kantola, pohjoinen alue,
ja Nurmijärvi / Klaukkala, Kirkonkylä 
050 497 0963  paula.kantola@keusote.fi
Vastaanottopalveluiden ylilääkäri Päivi Mäkelä-Bengs, eteläinen alue Tuusula / Hyrylä ja Kellokoski  050 497 2478  paivi.makela-bengs@keusote.fi
Vt vastaanottojen ylilääkäri, koulutusylilääkäri Susanna Satuli-Autere 050 497 1104  susanna.satuli-autere@keusote.fi
     
Hoitotyön esimies, Hyvinkää, Tuovi Ylenius 050 497 1152 tuovi.ylenius@keusote.fi
Hoitotyön esimies, Nurmijärvi Kirkonkylä, Kaisa Vaviolahti 050 497 1142 kaisa.vaviolahti@keusote.fi
Hoitotyön esimies, Nurmijärvi Klaukkala ja Rajamäki,  Arja Puputti-Rantsi 050 497 1068 arja.puputti-rantsi@keusote.fi
vs. Hoitotyön esimies, Tuusula (Hyrylä, Jokela, Kellokoski), Marjo-Riitta Vanhanen 050 497 1140 marjo-riitta.vanhanen@keusote.fi
Hoitotyön esimies, Järvenpää, Eija Tuuri 050 497 1130 eija.tuuri@keusote.fi
Hoitotyön esimies, Mäntsälä ja Pornainen, vs. Erja Blommendahl 050 497 1388 susanna.celik@keusote.fi
     
Ylihammaslääkäri, pohjoinen alue Marja-Riitta Paasonen 050 497 1461 marja-riitta.paasonen@keusote.fi
Ylihammaslääkäri, itäinen alue Petra Hyvönen 050 497 1427  petra.hyvonen@keusote.fi
Ylihammaslääkäri, eteläinen alue Antti Koskenranta 050 497 1423  antti.koskenranta@keusote.fi
Koordinoiva ylihammaslääkäri Pirkko Letto 050 497 1421  pirkko.letto@keusote.fi
     
Marketta Saarela, suun hoitotyön esimies 050 497 1460 marketta.saarela@keusote.fi
Kirsi Kuosmanen, suun hoitotyön esimies 050 497 4210 kirsi.kuosmanen@keusote.fi
Helena Laakso, suun hoitotyön esimies 050 497 1435 helena.laakso@keusote.fi
Toni Annanolli,suun hoitotyön esimies 050 497 1429 toni.annanolli@keusote.fi
Seija Puikkonen, suun hoitotyön esimies 050 497 1468 seija.puikkonen@keusote.fi
     
Ympärivuor. ja kotona asumista tukevien
lääketiet. palvelujen vs. pääll. Satu Raatikainen
050 497 1046 satu.raatikainen@keusote.fi
Ymp.vrk. ja kotona asumista tukeva lääketiet.palv.
koordinoiva hoitotyön esimies Nina Nikkinen
050 497 0878 nina.nikkinen@keusote.fi
Ymp. vrk ja kotona asumista tukevien lääketiet.
palvelujen johtava asiantuntija Satu Raatikainen
050 497 1046  satu.raatikainen@keusote.fi
Lähiesimiehet:    
Ulla Palomäki (alueellinen kotisairaala) 050 497 0877 ulla.palomaki@keusote.fi
Pirita Pehkonen (Järvenpää JUST akuuttiosastot) 050 497 0866 pirita.pehkonen@keusote.fi
Piritta Maho (Järvenpää JUST akuuttiosastot) 040 315 3299  piritta.maho@keusote.fi

Jyrki Loijas
(Hyvinkään osastot:Akuutti A, Akuutti B, Infektio, Kuntoutus)

Minna Säynätmäki
(Hyvinkään osastot: Akuutti A, Akuutti B, Infektio, Kuntoutus)

050 497 0890


050 497 0885

jyrki.loijas@keusote.fi


minna.saynatmaki@keusote.fi

Pirjo Karppinen (Nurmijärvi akuuttiosasto) 050 497 0903 pirjo.karppinen@keusote.fi
Virpi Orre (Tuusula akuuttiosasto) 050 497 0868 virpi.orre@keusote.fi
Maarit Räisänen (Mäntsälä akuuttiosasto) 050 497 0869 maarit.raisanen@keusote.fi

Aikuisten mielenterveys, päihde-ja sosiaalipalvelut sekä lasten, nuorten ja perheiden palvelut

Johtava asiantuntija Jari Savola 050 497 0615 jari.savola@keusote.fi
Aikuisten päihde- ja mielenterveys ja sosiaalipalvelujen pääll.
Nina Tommola
050 497 0624 nina.tommola@keusote.fi
Johtava asiantuntija Kimmo Mäkelä 050 497 0652 kimmo.makela@keusote.fi
Koordinoiva esimies Hanne Niemi 050 497 0595 hanne.niemi@keusote.fi
Aikuissosiaalityön esimies (aikuissosiaalityö Tuusula & Mäntsälä, maahanmuuttajien sosiaalityö Keski-Uudenmaan alue)
Larissa Franz-Koivisto
050 497 0547 larissa.franz-koivisto@keusote.fi
Aikuissosiaalityön esimies (aikuissosiaalityö Järvenpää)
Sanna Tenkanen
050 497 0605 sanna.tenkanen@keusote.fi
Vs. aikuissosiaalityön esimies (aikuissosiaalityö Hyvinkää)
Helena Eskola
050 497 0656 helena.eskola@keusote.fi
Aikuissosiaalityön esimies (aikuissosiaalityö Nurmijärvi,
TYP-työ Keski-Uudenmaan alue) Johanna Alajoutsijärvi
050 497 2789 johanna.alajoutsijarvi@keusote.fi
Sosiaalisen kuntoutuksen esimies
(sosiaalinen kuntoutus Tuusula & Mäntsälä) Silja Wahlsten
050 497 0517 silja.wahlsten@keusote.fi
Sosiaalisen kuntoutuksen esimies
(sosiaalinen kuntoutus Nurmijärvi & Hyvinkää) Carita Turunen
050 497 0622 carita.turunen@keusote.fi
Sosiaalisen kuntoutuksen esimies (sosiaalinen kuntoutus Järvenpää)
Satu Muurinen
050 497 0549 satu.muurinen@keusote.fi
Mielenterveys- ja päihdepalvelujen esimies (mielenterveys- ja päihdepalvelut Mäntsälä & Nurmijärvi) Sirpa Litmanen 050 497 0577 sirpa.litmanen@keusote.fi
Mielenterveys- ja päihdepalvelujen esimies (mielenterveys- ja päihdepalvelut Hyvinkää) Marko Poikolainen 050 497 0663 marko.poikolainen@keusote.fi
Asumispalvelujen esimies (ostetut mielenterveys- ja päihdehuollon asumispalvelut Keski-Uudenmaan alue) Pirjo Komulainen 050 497 0593 pirjo.komulainen@keusote.fi
Asumispalvelujen esimies (kotiinvietävät palvelut sekä
kuntayhtymän omat mielenterveys- ja päihdehuollon asumispalvelut)
Mea Hannila-Niemelä
050 497 0551 mea.hannila-niemela@keusote.fi
     
Perhekeskuspalvelujen päällikkö Minna Kairesalo 050 497 2916 minna.kairesalo@keusote.fi
Johtava asiantuntija Janne Kortemäki 050 497 0243 janne.kortemaki@keusote.fi
     
Koordinoiva esimies (neuvola, koulu-ja opisk.th) Saija Numari 050 497 2905 saija.numari@keusote.fi
Koulu- ja opiskeluterveydenhuollon esimies Anna-Kaisa Suomela 050 497 0033 anna-kaisa.suomela@keusote.fi
Koulu- ja opiskeluterveydenhuollon esimies Leila Hammarberg 050 497 0248 leila.hammarberg@keusote.fi
Neuvolapalvelujen esimies Jenni Nissilä 050 497 0068 jenni.nissila@keusote.fi
Neuvolapalvelujen esimies Johanna Viuhko 050 497 0069 johanna.viuhko@keusote.fi
     
Perhesosiaalityön esimies (Järvenpää, Mäntsälä, Pornainen)
Anni Partanen
050 497 0254 anni.partanen@keusote.fi
Perhesosiaalityön esimies (Hyvinkää) Minna Makkonen 050 497 0271 minna.makkonen@keusote.fi
Perhetyö ja kotipalvelun esimies
(Järvenpää, Mäntsälä, Pornainen, Tuusula) Juha Särkkä
050 497 0310 juha.sarkka@keusote.fi
Perhetyö ja kotipalvelun esimies (Hyvinkää, Nurmijärvi)
Nana Lindholm
050 497 0335 nana.lindholm@keusote.fi 
Sosiaali- ja kriisipäivystyksen esimies Jenni Weck-Näse 050 497 0727 jenni.weck-nase@keusote.fi
Koordinoiva esimies (perheneuvola, nuorisoasema) Kaisa Mannermaa 050 4970 205 kaisa.mannermaa@keusote.fi
Koordinoiva esimies lasten, nuorten ja perheiden palvelut
Sanna Välimäki
050 497 0252 sanna.valimaki@keusote.fi 
Perheneuvolapalvelujen esimies (Mäntsälä, Tuusula, Pornainen)
Kaisa Mannermaa
050 4970 205

kaisa.mannermaa@keusote.fi

Perheneuvolapalvelujen esimies (Nurmijärvi, Hyvinkää) Pirjo Turtia 050 497 0210 pirjo.turtia@keusote.fi
Perheneuvolapalvelujen (Järvenpää) ja koulun tuen
(Hyvinkää, Järvenpää, Tuusula) esimies Pia Hiekkaranta
050 497 0233 pia.hiekkaranta@keusote.fi
Perhesosiaalityön esimies (Nurmijärvi, Tuusula) Hanna Kangastalo 050 497 0251 hanna.kangastalo@keusote.fi
Nuorisoasemapalvelujen esimies Vappu Koskinen 050 497 0232 vappu.koskinen@keusote.fi
Perheoikeudellisen yksikön esimies Pirkko Hansen-Haug 050 497 0283 pirkko.hansen-haug@keusote.fi
     
Lastensuojelun avohuollon ja sijaishuollon päällikkö Suvi Salin 050 497 0431 suvi.salin@keusote.fi
Johtava asiantuntija Johanna Tervanen 050 497 0437 johanna.tervanen@keusote.fi
Sijais- ja jälkihuollon esimies Päivi Jokinen (Hyvinkää, Nurmijärvi) 050 497 0461 paivi.i.jokinen@keusote.fi
Sijais- ja jälkihuollon esimies Mirva Lehtimäki (Tuusula, Järvenpää) 050 497 0395 mirva.lehtimaki@keusote.fi
Avohuollon esimies Mira Ropponen (Nurmijärvi) 050 497 0443 mira.ropponen@keusote.fi
Perhetukikeskus Koivukujan esimies Tuija Ruuskanen (Tuusula) 050 497 0478 tuija.ruuskanen@keusote.fi
Vastaanottokoti Kotirinteen esimies Tom Stenman (Hyvinkää) 050 497 0471 tom.stenman@keusote.fi
Perhetukikeskus Auerkulman esimies Pentti Kurula (Järvenpää) 050 497 0392 pentti.kurula@keusote.fi
Perhehoitoyksikkö Pihlajan esimies Jaana Venetkoski (Hyvinkää) 050 497 0463 jaana.venetkoski@keusote.fi
Avohuollon esimies Veera Niemi (Järvenpää) 050 497 0394 veera.niemi@keusote.fi
Avohuollon esimies Jenni Laiho (Hyvinkää) 050 497 0419 jenni.laiho@keusote.fi
Avohuollon esimies Tanja Tikkanen-Lamminen (Tuusula, Mäntsälä) 050 497 0439 tanja.tikkanen-lamminen@keusote.fi
Päivitetty 29.7.2020 Tulosta

 
 


Sandelininkatu 1, PL 46
05800 Hyvinkää
kirjaamo@keusote.fi
Vaihde p. 019 711 0000,
ma-pe klo 8-16

Kuntayhtymän Y-tunnus: 2844969-4

 
Laskutus:

Verkko-osoite ja tunnus:
OVT tunnus: 003728449694

Operaattorin Telia/CGI tunnus:
003703575029


Verkkolaskulla näkyvä postiosoite / skannauspalvelu:
Keski-Uudenmaan sote -kuntayhtymä
003728449694
PL 299
02066 DOCUSCAN